Udržet čistou vodu v bazénu není tak těžké
Každý bazén vyžaduje k udržení potřebné čistoty vody pravidelnou údržbu a ta sestává ze tří základních bodů.
Kyslíkový aktivátor a tablety aktivního kyslíku
Že se upravuje pomocí chlóru voda v bazénech a v úpravnách pitné vody, je známo již dlouho. V současné době je však ještě možnost udržovat čistou vodu v bazénech pomocí bezchlorové chemie. Využívá se k tomu např. desinfekční UV lampa anebo tzv. aktivní kyslík.
Aktivním kyslíkem rozumíme tvorbu ozónu, který je pro mikroorganismy toxický, a udržuje vodu v čistotě stejně, jako proces chlorování. Výhodou aplikace ozónu je minimální zásah do lidského organismu, ve vodě se nevyskytuje žádný chlór, který by dráždil sliznice a pokožku.
Současně s aplikací aktivního kyslíku se používá i kyslíkový aktivátor 3l chlorito.cz. Zabraňuje tomu, aby se uvnitř nádrže vytvářely organické sloučeniny, které podporují rozmnožován řas a tvorbu zákalu, https://www.lexum.cz/sluzby/lecba-sedeho-zakalu takže umožňuje komplexní využívání desinfekce vody v bazénu i bez jedovatého chlóru.
Filtrování vody
Spolu s desinfekcí vody je žádoucí tekutinu v bazénu podrobit mechanické očistě. Záměrně zde uvádíme výraz „tekutinu“, protože je voda v nádrži obvykle kontaminována prachem z ulice a rozvířenými prachovými částicemi v ovzduší ve větších výškách. Prach na sebe nabaluje různé příměsi, jako jsou odumřelá těla hmyzu, kousky travin a listů rostlin, částečky zemědělské půdy a další anorganické i organické látky. Bazénová filtrace dokáže zachytit většinu těchto nečistot v papírové kartuši nebo v křemičitém písku uvnitř filtračního bubnu.
Odsávání nečistot ze dna
I přes veškerou snahu výkonného čerpadla se nepodaří odstranit všechny nečistoty z vody a některé se dostanou až na dno. Odtud je odsajeme bazénovým vysavačem, který se připojuje k původní filtraci, anebo se jedná o zcela automatický vysavač s vlastní filtrací i pohonem.