Bydlení

Stavíme garáž

Garáž zbudovaná v domě vám sice zabere poměrně dost prostoru, ale má i výhody. Jednou z nich je, že přejdete v nepříznivém počasí z domu do auta suchou nohou a pokud si obstaráte i moderní automatické otvírání garážových vrat, nemusíte špatné počasí řešit už vůbec.
Při rekonstrukci domu se může stát, že v domě na garáž není místo anebo chybí prostor pro přístup autem. Potom je potřeba řešit stavbu garáže samostatně. Nabízí se několik možností:plechová garáž
• koupit hotovou garáž se stavbou na klíč
• koupit polotovar a svépomocí si garáž postavit
• zvolit zděnou stavbu postavenou stavební firmou
• postavit si zděnou garáž svépomocí
Zděná garáž má své výhody. Můžete si zvolit její tvar, barvu omítky, stejnou střešní krytinu s domem, ke garáži přidat okna, dveře. Kdo o takové garáži uvažuje, měl by zajít na stavební úřad a tam zjistit, zda stačí stavbu ohlásit, nebo je třeba stavební povolení. Na zděnou garáž by měl být i stavební projekt, stavět jen tak od oka by se nemuselo vyplatit.
Garáž můžete koupit i jako polotovar a nechat si přivést více či méně hotovou garáž z betonových prefabrikátů i s vraty. Jde jen o to, že jde o přepravu velkého nákladu, a tak musíte naplánovat i způsob, jak se na vybraný pozemek dostane. Leckdy je ovšem polotovar tak dokonalý, že není ani třeba pod garáž betonovat základovou desku, stačí upravený terén.prostorná garáž na zahradě
Levnější variantou je ocelová garáž z pozinkovaného plechu, který se montuje na ocelovou konstrukci. Garáž má minimální požadavky na úpravu terénu, stačí pevná plocha a je jedno, zda ji uděláte ze starých pražců, zámkové dlažby nebo betonu.
Pro lidi upřednostňující jako stavební materiál dřevo, lze garáž sestavit i z dřevěných panelů, které nabízí širokou variabilitu. Snadno se řežou, rychle se montují dohromady a mají dobré tepelně izolační vlastnosti. Dřevěné desky se zevnitř obkládají sádrokartonem a zvenku přijde klasická zděná omítka nebo obklad ze dřevěných palubek.
Cenu garáže výrazně ovlivňuje druh střechy a vrata.