Lifestyle

Ortorexie aneb posedlost zdravou výživou

Co je to?
Doslovný překlad slova ortorexie znamená „správná chuť“.  Toto psychické onemocnění spočívá v dychtivosti na extrémně zdravém a biologicky čistém jídle. A z důvodů této posedlosti ji řadíme mezi poruchy příjmu potravy. Pacienti s touto poruchou jsou na sebe a své tělo velmi pyšní. Poprvé tuto nemoc diagnostikoval americký lékař Steven Bratman v roce 1997.
zdravá snídaně
Příčiny
Lidé, kteří trpí touto nemocí vyhledávají pouze „čisté“ potraviny. A co to vlastně znamená? Jsou to suroviny, které nejsou nijak geneticky upravené ani chemicky ošetřené. Dále do svého jídelníčku nezařazují maso, tuky, GMO rostliny (geneticky modifikované organismy). Barviva, pesticidy, hnojiva a přidané látky v potravinách jsou pro ně také nepředstavitelné. Většinu potravin si pěstují sami doma, protože se zajímají i o původ surovin.
měření jídla
Důsledky
Po přečtení předešlých dvou odstavců Vám už asi došlo, že tento „životní styl“ není pro Vaše tělo nic dobrého. Protože se velmi omezují a jí téměř jenom zeleninu a ovoce, tak jejich tělo velmi strádá. Nemají dostatek důležitých látek – vitamínů, minerálů a živin.
Další problém, který nemocní vidí jako výhodu, je rychlé hubnutí. Zkrátka ze zeleniny a ovoce do sebe nedostanete dostatečný příjem, tudíž budete ztrácet na hmotnosti. Rychlé hubnutí není zdravé a ve většině případů všechna kila naberete zpět. A přiberete možná ještě více než na původní hmotnost.
Osoby, které trpí tímto onemocněním, dávají zabrat i své psychice. Téměř jediné, co jim honí celý den hlavou, je jídlo – kdy, kde a co budou jíst. Jsou tímto naprosto posedlí a vše chtějí mít naplánované do nejmenších detailů.
A na co nesmíme zapomenout je to, že chtějí své okolí přesvědčit o škodlivosti potravin, které konzumují. Snaží se blízkým vnuknout do hlavy, aby jedli jako oni. Jediné téma, které vyhledávají k debatě, jsou zdravé potraviny a jídlo celkově.
Léčba
Poruchy příjmů potravy jsou běh na dlouho trať. Pacient, který se chce vyléčit, si nejdříve musí uvědomit a přiznat, že něco není v pořádku. A toto je ten největší oříšek, odmítají si to přiznat. Poruchy tohoto typu mají v oblibě člověka doprovázet po celý život. Jen malá část lidí se z tohoto dokáže dostat sama. Jedno z nejlepších řešení je domluvení schůzky s psychologem a domluvení se na správném postupu léčby.