Vztahy

Dobré sousedské vztahy jsou důležité

Ne každý má to štěstí a vychází se svými sousedy dobře. Bohužel s některými lidmi není kloudná řeč a ať už se budeme snažit sebevíc, stejně budou mít svou pravdu. Pojďme si ukázat pár základních pravidel, díky kterým budou vaše vztahy mezi sousedy výborné.

Povídá se, že první dojem udělá hodně a také, že se již velmi těžko dá změnit. Pokud na někoho budete působit již na první dojem jako nesympatický morous, horko těžko docílíte toho, aby vás sousedé měli rádi a toužili se s vámi spřátelit.
spokojení sousedé

Až se nastěhujete do svého nového bytu, zkuste obejít alespoň nejbližší sousedy, hezky se jim představte, případně můžete přinést malou pozornost. Optejte se jich, kde je v okolí dobrá restaurace, lékárna nebo obchodní středisko. Uvidíte, že toto gesto bude na vaše sousedy působit velmi pozitivně a zapíšete se jako příjemní a společenští lidé. Na druhou stranu i vy si uděláte o svých sousedech obrázek a budete vědět, s kým budete v paneláku žít. Pokud se mezi vámi vyskytne jakýkoliv problém, je velmi vhodné řešit problémy osobně. Ať už nastane problém s vysokou hlučností, s odpadky, nepořádkem nebo zvířecím zápachem, určitě zajděte za sousedy osobně a řešte problémy tváří v tvář. Nejen, že obě strany mají příležitost se vyjádřit a říct své stanovisko, ale také tato forma řešení problémů nepůsobí tak agresivně a rozzlobeně, jako například zanechání výhružného vzkazu ve schránce či stížnost nalepená na dveřích.
naštvaný soused

Důležitým pravidlem pro skvělé sousedské vztahy je nemít vůči sousedům žádné dluhy. Pokud vám přinese pošta balíček a vy momentálně nemáte na zaplacení a vy si půjčíte hotovost od sousedky, nezapomeňte peníze při nejbližší příležitosti vrátit! Totéž platí o zapůjčování různých potravin, jako například, když vám zrovna dojdou vajíčka, mouka nebo pečivo a vy si zajdete půjčit chybějící potraviny od sousedů. I v tomto případě není na škodu se revanšovat a za tyto služby sousedům koupit alespoň čokoládu. Krom výše uvedených pravidel není také na škodu, když si budete se svými sousedy budovat určitou komunitu. Pozvěte například své sousedy na grilovací párty nebo jim darujte nadbytečnou úrodu jablek či hrušek ze zahrádky. Při dobrých sousedských vztazích si nemusíte lámat hlavu s tím, že až pojedete na dovolenou, nebude vám moci nikdo pohlídat vašeho zvířecího mazlíčka. Stačí, když se domluvíte s některým ze sousedů a poprosíte ho, zda by vašemu křečkovi, morčeti nebo rybičkám nasypal krmení. Uvidíte, že při dodržení výše uvedených bodů se vaše sousedské vztahy zlepší a všem se bude bydlet mnohem lépe.