Cestování

Lom Velká Amerika

Souhrn velkých vápencových lomů nazývaných český Grand Canyon, leží nedaleko obce Karlštejn.  Tyto lomy se staly po skončení těžby vápence v 60. letech 20. století, jedním nejpátravějším místem českých trampů a turistů.  Nejznámější a taky nevětší lom se jmenuje Velká Amerika. Tento lom sousedí s dalšími lomy. Jsou to lomy Mexiko, Kanada a trochu dál leží Malá Amerika. Lom Velká Amerika je dlouhý přibližně 760 metrů a široký je 160 metrů, hloubka lomu je 80 metrů a hloubka jezírka je 20 metrů.

Pohled na jezero

Vápencové peklo Modřina, tak se dříve lom Amerika jmenoval, jelikož zde byl nejhorší pracovní tábor, kdy se komunisté zbavovali politických vězňů. Až od roku 2000, byla udělána turistická stezka. Velkou Ameriku můžeme znát z mnoha filmů a pohádek, mezi nejznámější patří Limonádový Joe.

Samostatný lom Velká Amerika je nepřístupný a také jeho uzamčený tunel, ale jeho půvab můžeme sledovat ze žluté turistické značky. Tato značka severozápadně lom obchází a na této trase můžeme lom, ještě obdivovat ze dvou vyhlídek. Pokud bychom šli stále po žluté značce, došli bychom ještě k lomu politických vězňů, dále k lomu Mexiko a k lomu Kanada. Mnoho lidí stejnak zákaz vstupu do lomu porušují a slaňují se po skalách dolů, není divu, že zde vyhaslo mnoho životů. Jestli by se vám chtělo, můžete po krásné procházce, také navštívit jeden z nejkrásnějších hradů v České republice a to hrad Karlštejn.
Lom Amerika

Co se týče lomu Velká Amerika, váže se k němu pověst. Je to pověst o Hansi Hagenovi, který je nacistickým vojákem, jenž se v lomu po ukončení 2. světové války ukryl. Prý se náhle objeví a za malou chvilku zas zmizí. Někdy okrade spící trempy o jídlo, nebo je vraždí. V jedné štole je traverza s gongem, kdo na ní třikrát zabouchá a zakřičí „ Hagene – vem si mě“ musí se na onen místo do roka vrátit, jinak umře.

Právě český Grand Canyon stojí za to si ho celý prohlédnout a nechat se okouzlit jeho krásou a prozkoumat jeho tajemství.