Bydlení

Sázíme jahodník

Právě pro tuto skupinu je určen náš článek. Mít na zahradě vlastní jahody, to si teprve pochutnáte!

Kdy?
Jahodník sázíme v dubnu či květnu. Je to nejvhodnější jarní období. Pak se dá vysazovat také v srpnu a září.
Jarní výsadba má tu výhodu, že se již v létě dočkáte sklizně (i když menší). Na podzim pak rostlinky vytvoří další sazenice, kterými lze záhon zahustit pro větší následnou sklizeň. Na jaře mají rostlinky možnost čerpat vláhu ze zimního období a vzhledem k tomu, že nebývá takové horko jako v srpnu, lépe se „uchytí“.
nezralá jahoda
Co?
Sazenice je potřeba pečlivě vybrat, abychom dosáhli co nejvyšší kvality jahod. Odrůdu volíme jednak dle zeměpisné polohy naší zahrady (některé odrůdy jsou vhodné pro nížiny, jiné pro vyšší polohy). Dále odrůdy rozlišujeme na jednouplodící (plodí jednou za sezónu), remontující (plodí v sezóně opakovaně) a měsíční (množí se pomocí semen a plodí mnohokrát v sezóně). V Čechách máme na výběr asi z třiceti uznaných odrůd. Sazenice nakupujte nejlépe v zahradnických prodejnách nebo u registrovaných ověřených pěstitelů. Jen tak máte záruku, že nakoupíte skutečně zdravé, kvalitní. Takové mají tzv. srdéčko, kořenový krček, starší i mladší kořeny a několik listů. Nejsou suché nebo skvrnité. Před výsadbou je vhodné je ošetřit proti hnilobě kořenů (roztok Aliette WP 80).
květoucí jahodník
Kam?
Jahodník má nejraději neutrální až mírně kyselou humózní hlinitopísčitou půdu. Měla by být dobře provzdušněná. Vhodné je sázet jahodník na záhon, kde byly před ním rostliny hnojené chlévskou mrvou. Třeba po paprikách, rajčatech či bramborách. Nic nepokazíte, pokud záhon před sázením „vylepšíte“ kompostem nebo zahradnickým substrátem. Vyžaduje také dostatek zálivky a světla.
tři jahody
Jak?
U zelených sazenic konce kořenů zastřihujeme. Pak sázíme do jamek hlubokých a širokých cca 10 až 15 cm. Srdíčko sazenice nesmí být pod zemí. Spon je různý podle odrůd. Od 20 do 40 cm. Řádky by měly být od sebe pro správné ošetřování a sběr 50 – 70 cm.

Tak bohatou úrodu!