Finance

Jak ušetřit za Vánoce

Vánoce jsou pro většinu lidí nejkrásnější svátky v roce, někdy ale také přináší starosti s tím, jak připravit tu správnou hostinu a potěšit své blízké dárky a zároveň se nenechat zruinovat.
Plánujte
Samozřejmě, že chcete udělat svým blízkým radost, proto není moudré nechávat nákup dárků na poslední chvíli a řešit vše 24. na pumpě, kde kromě toho, že je vše zbytečně drahé, asi stejně žádný rozumný dar, minimálně ženské části příbuzenstva, nepořídíte. Proto je dobré sepsat si, co a komu plánujete nakoupit, zadat si to do internetového vyhledávače a zjistit, kde koupíte danou věc nejvýhodněji.
Ušetřete za nákupy
Tvořte
Vánoce nejsou pouze o drahých dárcích. Velká radost se dá udělat za poměrně malý obnos peněz. Zapojte děti, nebo klidně tvořte sami. Zejména prarodiče určitě potěší fotky vnoučat v krásně vyzdobených rámečcích, otisky ručiček a nožiček, nebo fotoalbum, či fotokniha s nejhezčími fotografiemi za uplynulý rok. Výborným dárkem je také kalendář s fotografiemi.
Nákupy s rozmyslem
Domluvte se
Je spousta rodin, ve kterých nejsou peníze, takříkajíc, na rozdávání, nebo prostě odmítají za dárky utratit moc peněz. Pro tyto lidi může být zajímavým řešením stanovení si částky do jejíž výše se každému členovi pořídí dárek. Čím je částka nižší, tím vtipnější, ale zároveň originálnější může dárek být. Pořídit dárek, který potěší, nebo alespoň pobaví, pokud máte neomezený rozpočet, není až takový problém, ale pořídit dárek třeba za stokorunu, to už je trochu výzva.
Sledujte letáky
Ano, to jsou takové ty věci, které vás skoro dennodenně obtěžují ve schránce. Pokud jim neholdujete během roku, tak alespoň před Vánocemi mohou přijít vhod. Lidem, kteří stále hledají nápad, mohou poskytnout inspiraci, a ještě pomohou ušetřit. Dále se mohou hodit těm, kteří se hodlají ve velkém věnovat svátečnímu hodování, nebo chtějí napéci několik desítek kilogramů cukroví. Proč zbytečně utrácet více, když to mají třeba o pár set metrů vedle levněji?
Nakupujte s rozmyslem
Opravdu potřebujete vaničku plnou bramborového salátu, 10 kg cukroví, půl prasete a čtyři kapry? Většina domácností asi ne, ale i tak, pokud vyrazí na poslední chvíli do obchodního centra a vidí překypující nákupní vozíky naprosté většiny kolemjdoucích, zmocní se jich panika, a i když jdou pro pět věcí, odvážejí si také jeden plný nákupní vozík. Jak tomu předejít? Nakupte si online s donesením zboží až do domu, nebo si napište nákupní seznam a vyšlete na nákup toho nejdisciplinovanějšího.
Nekupujte dárky
Je mi jasné, že toto není v naprosté většině případů reálné, ale i tak se najdou rodiny, kde se vánočnímu šílenství vyhýbají a vyhovuje jim to.
Hlavně se z toho nezbláznit
Vánoce nejsou přece jen o prohýbajících se stolech a drahých dárcích, ale hlavně o tom, strávit čas s těmi nejbližšími, a to v klidu a v pohodě. Nepodléhejte proto zbytečně předvánočnímu šílenství a neutrácejte víc, než je potřeba.