Auto

Dokážete si vyměnit žárovku?

Než s autem vyjedete na silnici, jste ze zákona povinni si zkontrolovat, zda je vše plně funkční. To v praxi znamená, že zkontrolujete zda svítí všechny žárovky, nesvítí kontrolky, které by vás mohly nechat stát někde uprostřed divočiny, nebo jestli funguje ruční brzda. Ruku na srdce – kdo z vás to doopravdy dělá? Většina lidí nejspíš nasedne do auta, zapne pás, zkontroluje zrcátka a prostě jede. Jenže to se může člověku snadno stát osudným. Policie totiž nikdy nespí.

rezavé auto

V momentě, kdy to nejméně čekáte, vás zastaví silniční hlídka. Prasklá žárovka neláká jako vosy na bonbon. Samozřejmě se může stát, že vám žárovka praskne za jízdy, a leckdy si toho ani nejde všimnou, zejména za denního světla. Jenže to nejspíš jako omluva pro nesvítící světlomet neobstojí. Samozřejmě vždy záleží na tom, na koho narazíte, ale nejspíš vás pokuta nemine. V nejlepším případě si můžete žárovku vyměnit na místě. Jenže existuje celá řada aut, kde je konstrukční řešení takové, že se bez sundání nárazníku ke světlu nedostanete vůbec. A nejmodernější auta mají full led světlomety, a tam si nevymytě žárovku už vůbec.

auto mercedes

Je tedy důsledně dbát na to, že si budete auto kontrolovat pravidelně před zahájením jízdy, může vám to ušetřit spoustu nepříjemností. Samozřejmostí je platná technická kontrola, bez které nesmíte na silnici vůbec vyjet. Auto musí být způsobilé k provozu na pozemních komunikacích, protože v opačném případě riskujete tučnou pokutu. Pravidelný servis by měl být naprostým základem péče o auto. Někdo si zvládne třeba vyměnit olej nebo kolo, ale většina lidí dává auta do servisu. I v této variantě je ale potřeba najít skutečně dobrý servis, kde si s vaším autem poradí, a kde si neúčtují horentní sumy za zcela jednoduché úkony. Dejte na doporučení více lidí, jedině tak najdete ten pravý servis.