Služby

Nezanedbávejte dentální hygienu

Když vstoupíte do zubařské ordinace v rámci preventivní prohlídky a lékař se vám začne věnovat, může dojít k tomu, že vás upozorní na nedostatky v provádění dentální hygieny v Praze. Tomuto oboru se dnes věnují specialisté – dentální hygienisté či hygienistky v rámci zkvalitnění služeb pacientům a také zároveň z toho důvodu, že bylo zjištěno na základě praktických zkušeností, že mnoho lidí vůbec nemá ani tušení, jak si správně čistit zuby. Zdá se to možná až naivně dětinské, máme přece kartáčky na zuby a snad každý s nimi dokáže pracovat, jenže problém tkví v něčem jiném – v samotné osvětě, jaký vliv má na chrup pravidelné čištění, a co se stane, když hygienu neprovádíme správně.

zdravé zuby

Mezizubní prostory – většina z vás si dokáže perfektně vyčistit zuby, resp. zbavit sklovinu zubního plaku z přední a zadní strany zubů. A právě k tomu slouží zubní kartáčky klasického tvaru. Tam záleží na volbě tvrdosti a délky vlasu ale v zásadě se na tom toho nedá mnoho pokazit. Mnohem horší je to však s mezizubními prostorami, protože tam se klasický zubní kartáček téměř nedostane, a přitom právě zde dochází k nejmasivnějšímu usazování plaku a k rozmnožování bakterií. Jestliže tento stav trvá delší čas, vrstva plaku se zvyšuje a postupně tvrdne. Vzniká tzv. zubní kámen.

péče o zuby

Zubní kámen – někteří z vás si možná pletou zubní kámen s vodním kamenem, který se usazuje ve vodovodním potrubí a v domácích spotřebičích pod vlivem tvrdé vody s vyšším obsahem vápníku. Zubní kámen se vám v ústech vytvoří i tehdy, budete-li pít velmi měkkou vodu, je to pouze ztvrdlý plak, jinými slovy důsledek zanedbané dentální hygieny.

K čištění mezizubních prostor slouží speciální kartáčky, které mají kruhový průřez, a připomínají úzkou štětku na mytí skleněných lahví. Kartáčky jsou odstupňované podle velikosti tak, abyste si mohli vybrat dle postavení vašich zubů, a provádět hygienu důsledně. Kromě kartáčků se používá i dentální nit a s jejím zacházením vás může seznámit váš ošetřující zubní specialista.