Výrobky

Který zahradní přístřešek se bude hodit na vaši zahradu? Chcete pergolu nebo raději zahradní altánek?


Teplejší měsíce se nám kvapem blíží a je třeba zdokonalit zahradu. Chybí vám na ní místo k posezení? Pak je třeba vybrat vhodný zahradní přístřešek.

Který zahradní přístřešek se bude hodit na vaši zahradu? Chcete pergolu nebo raději zahradní altánek?

Na zahradě se dá dělat tolik věcí, ale nejraději se na zahradě bavíme nebo naopak odpočíváme. Trávit čas na čerstvém vzduchu během léta, i když třeba zrovna prší, to je sen. Chcete si takový sen splnit? Pak musíte mít na své zahradě zahradní přístřešek, pod který se budete moci kdykoliv schovat. Věděli jste, že mezi pergolou a zahradním altánem je rozdíl? Pokud ne, zjistěte jaký a můžete se rozhodnout, co pro vás bude lepší. Letošní léto můžete trávit celé na zahradě.

zahradní posezení

Pergola nebo raději altán?

Pergola pergoly-trutnov je typem zahradního přístřešku, který se celkem výrazně liší třeba od zahradního altánku, i když si mnozí myslí, že jde vlastně o jeden stejný zahradní přístřešek. Je to omyl. Jako pergolu bereme obvykle zastřešenou část, která bývá přímou součástí rodinného domu nebo chaty, navazuje tak přímo na dům, z něj se pak může pod pergolu všechno přinést, aniž by člověk musel procházet samotnou zahradou. A to je docela výhodné, protože pokud chcete pod pergolou trávit čas, jíst tam nebo třeba grilovat, nemusíte chodit daleko, všechno z domu budete mít po ruce, v případě škaredého počasí nezmoknete a ještě budete mít snadnější přístup k přívodu elektřiny.

Pergoly mohou být různě velké ale i menší, zde to samozřejmě závisí na velikosti domu, vše se odráží od volného místa u domu. Pergolu jde ale přizpůsobit i různým tvarům, opět dle dispozic. Co se týče materiálu, nejznámější jsou dřevěné pergoly, které se mohou nechat obrůst živými popínavými rostlinami, což vytváří velmi krásný dojem. Altány na zahradě naopak stojí vždy samostatně a bývají větší, proto se dá říci, že se zahradní altánky hodí spíše na větší a rozlehlejší zahrady, na těch menší pro altánek jen těžko najdete vhodné místo. Je lepší jej dát do prostoru, kde více vynikne, samozřejmostí by ale mělo být místo, které stojí v ústraní, aby bylo dosaženo maximálního soukromí.

zahradní pergola

Co dát pod?

S výběrem vhodného přístřešku mohou poradit i odborné firmy nebo zahradní architekt, jakmile jej ale budete mít, je třeba popřemýšlet i nad tím, jak si pergolu či altánek vybavíte. Určitě je třeba vybrat pohodlný a velikostně vhodný zahradní nábytek, pohodlí by mělo být to nejdůležitější. Zahradní přístřešek by měl působit útulným dojmem, kromě křesílek, židliček nebo stolku ale můžete pod přístřešek samozřejmě umístit i gril, což se během léta bude bezesporu také hodit.

Užijte si léto na své zahradě, s přístřeškem to bude určitě lepší.