Lifestyle

Jaké jsou účinky otužování po 30 dnech? Vyzkoušeno za vás.

Na sociálních sítích se sprchování ledovou vodou stává hitem. Obliba otužování roste. Říkáte si, co na tom mají? A proč se každé ráno omývat ledovou vodou?

Pohráváte s myšlenkou otužování, ale nevíte, jestli to stojí opravdu „za to“? Vyzkoušeli jsme měsíc sprchování ledovou vodou za vás. A tak, pokud nemáte zdravotní omezení, můžete zhodnotit, jestli jsou pro vás pozitiva ranního otužování skutečně benefitem a přidat se případně k nadšené základně otužilců.
pravidelné otužování

Každé začátky jsou těžké

Prvních pár ledových sprch je dost těžkých. Než si člověk navykne na novou rutinu a zařadí sprchování do svého ranního rituálu. Do sprchy by měl jít člověk ještě před snídaní. Brzo po probuzení. Na začátek jsem zvolila pozvolné tempo otužování. Představa ledové sprchy mě nijak neděsila. Začala jsem se sprchováním vlažnou vodou a postupně jsem teplotu snižovala. Téměř až do minima.
ranní sprcha
V krajní teplotě jsem z počátku vydržela přibližně 30 vteřin. S přibývajícími dny jsem teplotu stáhla na minimum, a naopak jsem zvýšila dobu, po kterou jsem se v ledové vodě sprchovala. Ve sprše jsem se postupně otáčela a přešlapovala. Při snižování teploty jsem se snažila zhluboka a plynule dýchat do břicha. Jiné dechové cvičení nebo meditace jsem nepřidávala. Po osušení jsem tělo krátce rozhýbala, aby se samo zahřálo. Stačilo přibližně dvacet dřepů a stejný počet vzpažení. No a pak se jen rychle obléknout, vypít sklenici vody na lačno a dát si lehkou snídani. Ráno opravdu začalo lépe.

 

Účinky ranního sprchování ledovou vodou

A co vám všechno tohle ranní otužování přinese? Okamžitě po sprše vás zalije vlna tepla. Studená sprcha vás nastartuje ráno lépe než hrnek kávy. Po sprchování se také zpevňuje pokožka a pokročilé vyznavačky otužování mluví o tom, že pak mizí i celulitida. A v neposlední řadě asi největším benefitem je, že se mi zmírnila zimomřivost. I po 30 dnech otužování jsem měla pocit, že se tělo už lépe adaptovalo na teplotní výkyvy. Velkým benefitem je také posílení imunity. Za měsíc to sice nemohu úplně potvrdit, každopádně jsem nedostala žádnou virózu ani nachlazení. Takže sečteno, podtrženo – ranní otužování mohu vřele doporučit.