Výrobky

Jak pečovat o boty

Většina žen i mužů vlastní více než jeden pár bot. Obzvlášť ženy jsou expertky na to, že mají plný botník různých kousků od lodiček, přes baleríny, až po tenisky. Mužům většinou stačí dva až tři páry obuvi. Naneštěstí se boty nevyrábějí z jednoho materiálu a tak je potřeba pečovat o každé trochu jinak. Dáme vám pár rad, jak.

výběr bot

Skoro každý z nás má v botníku alespoň jeden pár kožených bot. Myslíme tím pravou kůži. Tyto boty bývají zpravidla drahé a kvalitní. Navíc rozlišujeme několik typů kůží – hladká kůže, lakovaná kůže, nubuk nebo semiš. Kůže potřebuje alespoň jednou za čas péči. Především byste ji měli chránit před deštěm a používat ochranu v podobě krémů a leštidel. Vždy si ale nechte v obchodě s obuví poradit, jaký přípravek je nejvhodnější. Semišové boty i látka by se měla čistit velmi opatrně jemným kartáčkem, popřípadě se může naimpregnovat voděodolným sprejem.

Obuv z textilu většinou nosíme v létě nebo na jaře. Rozhodně se nehodí do deštivých dnů, pokud nechceme mít promočené ponožky. Pečovat o ni můžete kartáčkem a různými impregnačními spreji. Vždy by se měli čistit za sucha. Na rozdíl od textilních bot můžete koupit i takové, které mají vodu nepropustnou membránu. Nečistoty, které se na ni nalepí při chůzi je vhodné ihned očistit vlhkým hadříkem a nechat uschnout. Plastové boty se omývají měkkým hadříkem a saponátem. Neměli by se nosit v mrazech a studeném počasí. Jsou nejméně náročné na údržbu.

obuv

A jak pomoci botám aby nebyli hned zničené a vydrželi dlouho pěkné? V první řadě se nevyzouvejte patou o patu. Je vhodné rozvazovat tkaničky a obuv vyzouvat rukou a obouvat lžící, nikoliv silou. Rozlište si boty na práci, do společnosti a na vycházky. Zabráníte tak případnému poškození bot, které máte rádi. Impregnujte, alespoň jednou za měsíc. A co mnoho lidí neví je to, že mokrá obuv by se neměla sušit přímo u kamen nebo na radiátoru. Může být poblíž tepelného zdroje, ale ne přímo u něj nebo na něm.