Vše, co potřebujete vědět o platebních kartách

Mnoho lidí nezná rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. I přesto, že zmiňují, že mají kreditní kartu, ve skutečnosti se většinou jedná o tu debetní. Debetní karta je ta, která přísluší k vašemu běžnému bankovnímu účtu, tedy například účtu, kam vám chodí výplata. U tohoto typu tedy čerpáte a utrácíte své vlastní peníze. U některých bank je také možné zvolit si maximální částku, kterou můžete čerpat do mínusu. Ke konci období tak můžete mít na účtu kontokorent například deset tisíc. Pokud vám ale na daný účet chodí pravidelná mzda, po výplatě se dluh vyrovná přišlými penězi. V tu chvíli se chová podobně jako ta kreditní
čtyři MasterCard.jpg
Kreditka funguje na odlišném principu. Bývá také označována jako úvěrová. Jak už název napovídá, stanovíte si u ní určitý kredit, který můžete vyčerpat. Hlavní rozdíl je tedy ten, že pro získání kreditní karty nemusíte u dané banky mít založený žádný účet. Důležité je si uvědomit, že v tomto případě nečerpáte peníze z vlastního, ale půjčujete si je od banky, která jí vydala. Dá se tedy říci, že peníze utrácíte na dluh. Dále máte stanovený termín, do kterého musíte peníze splatit, aby nedošlo k připočtení úroků. Tedy splatíte stejnou částku, jako byla ta, kterou jste utratili. Po uplynutí určité doby je pak úrok často velmi vysoký, a to v rámci desítek procent. Kreditní karty jsou velmi oblíbené především ve Spojených státech. Období, kdy neplatí úrok z půjčených peněz, bývá často extrémně dlouhé. Lidé tak splácí dluh i několik let od jejich vydání.
modrá kreditní karta.jpg
Oba druhy jsou od sebe na první pohled téměř nerozlišitelné. U každého ale platí jiná pravidla a podmínky pro uživatele. S tou debetní jsou spojeny různé poplatky a penalizace. Zatímco u úvěrové karty může dojít k rychlému nárůstu úroků. Jejich rozmach přišel v devadesátých letech minulého století a vznikly v USA, dnes jsou používány v různých formách po celém světě.