Výrobky

Rtuťová výbojka nachází uplatnění kvůli produkci UV záření

Rtuťové výbojky byly vůbec prvním typem, který se začal instalovat do pouličních světel. Byly to ve své době nejvýkonnější zdroje umělého světla a pro veřejné osvětlení byly dostačující. Vydávaly nazelenalé světlo a jejich typickou vlastností byla expozice některých složek UV záření. Časem je zcela nahradily sodíkové výbojky a dnes se s nimi ve veřejném osvětlení prakticky nesetkáte.
ovládací panel solária
Této vlastnosti se také začalo později využívat pro zdroje, kde je UV záření žádoucí. A tak se na trhu objevila první „horská sluníčka“ a také lampy pro chovatele plazů a akvarijních ryb. UV lampa na bázi nízkotlaké či vysokotlaké rtuťové výbojky totiž nabízí tři základní možnosti využívání:
Desinfekce– dodnes slouží některé z nich jako speciální výrobky pro desinfekční účely. Mohou alespoň zčásti zastoupit bazénovou chemii, zvláště tam, kde není žádoucí chlorování vody. Zároveň je lze použít pro desinfekci akvárií, terárií, klecí, voliér a toalet domácích mazlíčků. Ocení je chovatelé ptactva, plazů, hlodavců, i koček.
chameleon v teráriu
Chov plazů– zvláštní skupinu chovaných zvířat v zajetí tvoří plazi a obojživelníci. Každý zkušený chovatel vám potvrdí, že tito tvorové jsou primárně závislí na slunečním záření, a že je vyžadují pro tvorbu vitamínu D, který nemohou z žádných zdrojů přijímat v potravě. Pro tyto účely je ideální rtuťová lampa, která zároveň poskytuje dostatek tepla. Teplo je další podmínkou přežití plazů, protože to nejsou tzv. teplokrevní živočichové.
Solária – dříve se pro „horská slunce“ používaly nevhodné rtuťové výbojky, které vyzařovaly více než 60 procent nebezpečného záření UVC. To se dnes využívá pouze pro desinfekci a pro moderní solária se konstruují speciální výbojky, jejichž složení ultrafialových paprsků přibližně odpovídá přirozenému slunečnímu záření odchycenému ozonovou vrstvou, tedy pouze s nepatrným obsahem škodlivého záření UVC a s převahou záření UVB a UVA.