Rtuťová výbojka nachází uplatnění kvůli produkci UV záření

Rtuťové výbojky byly vůbec prvním typem, který se začal instalovat do pouličních světel. Byly to ve své době nejvýkonnější zdroje umělého světla a pro veřejné osvětlení byly dostačující. Vydávaly nazelenalé světlo a jejich typickou vlastností byla expozice některých složek UV záření. Časem je zcela nahradily sodíkové výbojky a dnes se s nimi ve veřejném osvětlení prakticky nesetkáte.
ovládací panel solária
Této vlastnosti se také začalo později využívat pro zdroje, kde je UV záření žádoucí. A tak se na trhu objevila první „horská sluníčka“ a také lampy pro chovatele plazů a akvarijních ryb. UV lampa na bázi nízkotlaké či vysokotlaké rtuťové výbojky totiž nabízí tři základní možnosti využívání:
Desinfekce– dodnes slouží některé z nich jako speciální výrobky pro desinfekční účely. Mohou alespoň zčásti zastoupit bazénovou chemii, zvláště tam, kde není žádoucí chlorování vody. Zároveň je lze použít pro desinfekci akvárií, terárií, klecí, voliér a toalet domácích mazlíčků. Ocení je chovatelé ptactva, plazů, hlodavců, i koček.
chameleon v teráriu
Chov plazů– zvláštní skupinu chovaných zvířat v zajetí tvoří plazi a obojživelníci. Každý zkušený chovatel vám potvrdí, že tito tvorové jsou primárně závislí na slunečním záření, a že je vyžadují pro tvorbu vitamínu D, který nemohou z žádných zdrojů přijímat v potravě. Pro tyto účely je ideální rtuťová lampa, která zároveň poskytuje dostatek tepla. Teplo je další podmínkou přežití plazů, protože to nejsou tzv. teplokrevní živočichové.
Solária – dříve se pro „horská slunce“ používaly nevhodné rtuťové výbojky, které vyzařovaly více než 60 procent nebezpečného záření UVC. To se dnes využívá pouze pro desinfekci a pro moderní solária se konstruují speciální výbojky, jejichž složení ultrafialových paprsků přibližně odpovídá přirozenému slunečnímu záření odchycenému ozonovou vrstvou, tedy pouze s nepatrným obsahem škodlivého záření UVC a s převahou záření UVB a UVA.